تبلیغات
اینسوئل - مرادخانی: شیوه مطالعه پراکنده شده است / مردم کشور ما کتابخوان هستند

مرادخانی: شیوه مطالعه پراکنده شده است / مردم کشور ما کتابخوان هستند

چهارشنبه 19 آبان 1395 10:50 ق.ظ

 

مرادخانی: شیوه مطالعه پراکنده شده است / مردم کشور ما کتابخوان هستند

 • مرادخانی: شیوه مطالعه پراکنده شده است / مردم کشور ما کتابخوان هستند

  با خبرهای بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات / 27

  تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۹

  علی مرادخانی، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از نمایشگاه مطبوعات، با حضور در غرفه موسسه خانه کتاب اظهار کرد: مطالعه کم نشده، بلکه بیشتر پراکنده شده است و این نکته ظریفی است که ما کمتر به آن دقت می‌کنیم، چراکه از نظر ما مطالعه تنها خواندن کتاب است.

  علی مرادخانی به خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت: حوزه کتاب جزو بخش‌های مهم و باقدمت فرهنگی است که فعالیت آن به قبل از تاسیس وزارت فرهنگ می‌‌گردد. چالشی که در حال حاضر در حوزه کتاب با آن مواجه هستیم با پارامترهای مختلفی در ارتباط است که بررسی آن بر عهده کارشناسان بوده و آن‌ها باید بررسی کنند که آیا واقعا مطالعه کم شده است؟

  وی ادامه داد: به‌نظرم مطالعه کم نشده، بلکه بیشتر پراکنده شده و این نکته ظریفی است که کمتر به آن دقت می‌کنیم. ما همیشه مطالعه را به شکل کلاسیک بررسی و در بیان نتایج بررسی‌های خود می‌گوییم که مردم این روزها کمتر مطالعه می‌کنند، در حالی‌که این بررسی‌ها درست نیست، چراکه با توجه به پیشرفت تکنولوژی، مطالعه تنها در خواندن کتاب خلاصه نمی‌شود و نحوه مطالعه پراکنده شده است.

  معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تغییر شیوه مطالعه اظهار کرد: این روزها افراد جامعه از هر فرصتی برای خواندن خبر، داستان کوتاه، شایعه، متن آموزنده و مطالب طنز در تلفن‌ همراه استفاده می‌کنند؛ حال این‌که مطالب خوانده شده، چقدر مفید است، نکته‌ای است که نیاز به بررسی دارد.

  وی افزود: وقتی جامعه علاقه‌‌مند به این شکل مطالعه است ما نباید به مقابله با آن برویم، بلکه باید تلاش کنیم تا مطالب مهم و تاثیرگذار را در این قالب به آن‌ها ارائه دهیم. من معتقدم که جامعه ما هنوز هم کتابخوان است اما شکل آن تغییر کرده‌ است.

  مرادخانی در توضیح شیوه‌های جدید فروش آثار حوزه موسیقی گفت: در حوزه موسیقی هم شرایط فروش تغییر کرده و مردم بیشتر آلبوم را از طریق اینترنت خریداری یا از طریق آهنگ پیشواز تلفن همراه هزینه را پرداخت می‌کنند و تعداد کسانی که آلبوم را به شکل فیزیکی خریداری می‌کنند، کم شده است.

  وی ادامه داد:‌ وقتی چنین شرایطی ایجاد می‌شود، نیاز است که نگاه ما نیز تغییر کند؛ البته من هم لذت لمس کتاب را دوست دارم و آن‌را بیشتر می‌پسندم اما نمی‌شود جامعه را مجبور به مطالعه یا شنیدن موسیقی به یک شیوه خاص کرد.

  معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نقش رسانه‌ها در ترویج کتاب و کتابخوانی اظهار کرد: رسانه‌ها نقش غیرقابل انکاری در تبلیغ و توسعه هر حوزه‌ای دارند و هر سازمان و نهادی که آن‌را جدی نگیرد، نابودی آن حتمی است. شما در همین حوزه کتاب دقت کنید، گاهی یک معرفی کتاب کوتاه از سوی یک خبرگزاری یا توسط یک شخص در صفحه شخصی‌اش آن کتاب را ظرف چند روز برای چندمین بار زیر خط چاپ می‌برد؛ بنابراین از اهمیت رسانه‌ها نباید غافل شد.

  بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌‌ها از 14 تا 21 آبان‌ماه در مصلای امام خمینی (ره) برپاست.


برچسب ها: مرادخانی: ، شیوه ، مطالعه ، پراکنده ، شده ، است ، / ،